Forum Logo  

Geri Git   ForumKalbi.Com > En Önce Sağlık > Cinsel Sağlık > Kısırlık

Kısırlık Cinsel yönden aktif olan ve herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamayan bir çiftin 1 yıllık süre boyunca gebelik yaşamaması durumudur..


Sperm Kalitesi İle Düşük Riski İlişkisi

Cinsel yönden aktif olan ve herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamayan bir çiftin 1 yıllık süre boyunca gebelik yaşamaması durumudur..


Kullanıcı Etiket Listesi

Like Tree4Beğeniler
  • 1 Post By OkyanusunKalbi
  • 1 Post By Razor
  • 1 Post By Sürmenaj
  • 1 Post By Farkedmez

  
 
LinkBack Seçenekler Görüntüleme stilleri
Alt 08 Temmuz 2024, 09:59   #1
Çevrimiçi
WoodStock 🤘☮
 
OkyanusunKalbi kullanıcısının Avatarı
 
Profil ayrıntılarını görüntüleyebilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız ve üye hesabınızla oturum açmanız gerekmektedir.
Varsayılan Sperm Kalitesi İle Düşük Riski İlişkisi

Sperm Kalitesi İle Düşük Riski İlişkisi

Gebelik kayıplarında genellikle hep kadınlarla ilgili sağlık sorunları araştırılırken, erkeğin sperm kalitesi genellikle göz ardı ediliyor.Sperm kalitesinin hamileliği etkileyebileceği ve düşük riskinden sorumlu olabileceği durumlar olabilir. Birçok vakada hamileliğin düşükle sonuçlanmasının bariz bir şekilde açıklanamadığı da bir gerçektir. Amerikan Üreme Tıbbı Derneği (ASRM) de bunu doğrulayarak, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm düşüklerin yalnızca yarısından daha azının tanımlanabilir bir nedeni olduğunu belirtir.

Durumun açıklanamaz olması oldukça moral bozucu olabilir, özellikle de birden fazla düşük yaşayan kişiler için.

Ancak ASRM, tekrarlayan gebelik kaybı yaşayan kadınların üçte ikisinin ilerleyen zamanlarda sağlıklı bir hamilelik yaşamaya devam ettiğini de özellikle belirtiyor.

Sperm kalitesi ve düşük
Doğurganlıkla ilgili sorunlar üzerinde çalışılırken uzun yıllardır dikkatin çoğu kadınlara odaklanmıştı. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda bu çerçevenin dışına çıkıldı ve özellikle erkek kaynaklı faktörler ve sperm kalitesinin de sağlıklı bir hamilelik ile ne tür bir ilişkisi olabileceği incelenmeye başlandı.

Doğurganlık uzmanları daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğu konusunda hemfikir, ancak bugün her zamankinden daha fazla şey biliniyor. Anormal kromozomlardan spermdeki DNA parçalanmasına, hatta erkeğin yaşam tarzı alışkanlıklarına kadar, spermin hamileliğin sonucunu etkilemesinin birçok yolu vardır.

Sperm kalitesinin düşükler üzerindeki etkisi anlaşıldıkça, özellikle düşükler birden çok kez meydana geldiğinde, yapılan testlerin anneye olduğu kadar babaya da odaklanması öneriliyor.

Kromozomal sorunlar
Düşüğün başlıca nedenleri arasında kromozom problemleri yer alır. Kromozomlar, bebeğin gelişimi sırasında ihtiyaç duyulan tüm bilgileri kodlayan DNA blokları olarak tanımlanabilir. Gelişmekte olan bir bebeğin kromozomlarının yarısı babadan gelir, bu yüzden erkeğin sperm yapısının hamileliğe anormal kromozomlar katması olasıdır.

Düşüklerin yaklaşık dörtte üçü, gebeliğin ilk üç aylık döneminde meydana gelir. Tipik olarak, bir kadın ilk üç aylık dönemde düşük yaptıysa, bebeğin kromozomlarında bir sorun olduğu düşünülür.

Kromozomal problemler, hamileliğin oluşması sırasında bir şeylerin ters gitmesi ve bir embriyonun yanlış sayıda (çok fazla veya çok az) kromozom almasıyla ortaya çıkar. Bu durum sonunda düşükle sonuçlanabilir. Yine de, farklı kromozom sayısına sahip tüm bebekler kaybedilmez, örneğin trizomi 21'li bebeklerde Down Sendromu görülür ve bu bebekler sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilir.

Geçmişte araştırmacılar, kromozom problemlerinin ana kaynağı olarak yumurtaya odaklandılar. Bunun bir nedeni, (genellikle) her adet döngüsünde yalnızca bir yumurtanın bırakılıyor olmasıydı. Teorik olarak yumurtaya ulaşan spermlerin "en uygun" olmasına yol açması gereken doğal seçilim, döllenmeden önce gerçekleşir. Buna ek olarak, düşükler üzerine yapılan ve dokuların incelenmesini içeren genetik çalışmalar, düşüklere neden olan anormalliklerin en olası kaynağı olarak maternal mayozun (yumurtanın erken gelişimi) ilk aşamasında ortaya çıkan hataların da izini sürmüştür.

Ancak son on yılda yapılan bazı araştırmalar, durumun her zaman böyle olmayabileceğini gösteriyor. Bazı tekrarlayan düşük vakalarının, babanın sperminde yüksek oranda anormal kromozom görülmesine bağlı olarak da görülebileceği ortaya çıkarıldı.

Tekrarlayan düşüklerde spermin ne sıklıkla bir faktör olduğu henüz bilinmiyor ve spermdeki kromozom problemlerinin tekrarlayan kayıpların ana nedeni olduğu da düşünülmüyor. Ancak yine de bu bulgular, özellikle spermleri anormal morfoloji veya diğer düşük doğurganlık belirteçleri gösteren erkeklerde durumun araştırılması için önemli.

[Foruma üye olmadığınız sürece forum içeriğindeki bağlantıları görüntüleyemezsiniz. Foruma üye olmak için TIKLAYIN!]


Sürmenaj bunu beğendi.
__________________

 
Alt 08 Temmuz 2024, 10:20   #2
Çevrimiçi
 
Razor kullanıcısının Avatarı
 
Profil ayrıntılarını görüntüleyebilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız ve üye hesabınızla oturum açmanız gerekmektedir.
Varsayılan Yanıt: Sperm Kalitesi İle Düşük Riski İlişkisi

Kaliteli heriflerle birlikte olun diyorlar hanımlar.

OkyanusunKalbi bunu beğendi.
__________________
Daha çok gülümse,kronik kötümser.
 
Alt 09 Temmuz 2024, 01:26   #3
Çevrimiçi
 
Sürmenaj kullanıcısının Avatarı
 
Profil ayrıntılarını görüntüleyebilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız ve üye hesabınızla oturum açmanız gerekmektedir.
Varsayılan Yanıt: Sperm Kalitesi İle Düşük Riski İlişkisi

Demek ki sadece kadın etken değil.

OkyanusunKalbi bunu beğendi.
 
Alt 09 Temmuz 2024, 01:30   #4
Çevrimiçi
 
Farkedmez kullanıcısının Avatarı
 
Profil ayrıntılarını görüntüleyebilmek için kayıtlı kullanıcı olmanız ve üye hesabınızla oturum açmanız gerekmektedir.
Varsayılan Yanıt: Sperm Kalitesi İle Düşük Riski İlişkisi

Kaliteyi arttırabilirler.
Ama hamilelik de önemli. Dikkat etmek lazım

OkyanusunKalbi bunu beğendi.
 
  

İçeriği Sosyalleştir

Etiketler
düşük, kalitesi, riski, sperm, İle, İlişkisi


Şu anda bu konuyu görüntüleyen etkin kullanıcılar: 1 (0 üye ve 1 konuk)
 
Seçenekler
Görüntüleme stilleri

Gönderme Kuralları
Konu açma yetkiniz yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti ekleme yetkiniz yok
Mesaj düzenleme yetkiniz yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkForum saati; Türkiye'ye göre ayarlanmış olup, şu an saat: 17:33.

Forum Yasal Uyarı
Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions Inc.

ForumKalbi, lisanslı vBulletin® kullanmaktadır.

ForumKalbi.Com; 5651 sayılı kanun uyarınca yer sağlayıcı niteliğini haiz bir genel forum sitesidir. Sitemizde yapılan paylaşımlar, moderasyon ekibimizin onayına dahil olmadan direkt yayınlanmaktadır. 5237 sayılı TCK (Türk Ceza Kanunu) ve 5651 Sayılı Kanun'un ilgili maddelerini ihlal eden kişilerin IP adresi ve sair kişisel verileri işlenmekte; yetkili merci tarafından müzekkere (Resmi Üst Yazı), tarafımıza tanzim edildiği takdirde paylaşılacaktır. Hukuka aykırı bir içerik paylaşımının olduğunu düşündüğünüz mesaj, konu ya da görseli içeren forum gönderilerini; İLETİŞİM bağlantısındaki formu doldurarak iletebilirsiniz. 48 saat içerisinde mevcut şikâyetiniz üzerinden tarafınıza ulaşılacak, gerekli işlemler tesis edilecektir.